Rodowitym mieszkańcom Trzebowniska trudno wyobrazić sobie niebo nad wsią bez krążących nad głową samolotów. Tak jest bowiem od 70 lat.
Warto przypomnieć, że plany budowy rzeszowskiego lotniska snuto już w latach trzydziestych, jednakże praktycznie zrealizowali je dopiero niemieccy okupanci, tuż po zajęciu Polski. Główne roboty wykonano w 1940 roku. Lotnisko w Jasionce miało strategiczne znaczenie w wojnie niemiecko - radzieckiej, w tym w walkach w kotle stalingradzkim (po szczegóły odsyłamy do działu: Z kart historii - Lata 1900 - 1944).
W okresie Polski Ludowej lotnisko w Jasionce - jako teren działania Aeroklubu Rzeszowskiego - odegrało ogromną rolę w rozwoju masowych sportów samolotowych. Tutaj wychowali się mistrzowie świata w akrobatyce, tutaj kwitły sporty szybowcowe i spadochronowe. Wreszcie tutaj szkolili się studenci Politechniki Rzeszowskiej na jedynym w kraju wydziale pilotażu. Nic więc dziwnego, iż w Jasionce każdego niemal roku odbywały się w sierpniu (z okazji święta lotnictwa) fantastyczne pokazy lotnicze, ściągające tysiące mieszkańców regionu.
Do tych pięknych tradycji chce nawiązać Stowarzyszenie EUROGALICJA. Z jego to inicjatywy, 20 czerwca 2010, Jasionka była miejscem ciekawej imprezy. Oprócz pokazu modeli latających zdalnie sterowanych, rozegrano mistrzostwa spadochronowe Podkarpacia w celności lądowania. Występowały zespoły artystyczne, prezentowali się twórcy ludowi.
Poniżej fotoreportaż z pikniku w Jasionce, przygotowany przez MARKA KOZIOŁA.