Podstawowym zadaniem strażaków jest ochrona życia i mienia obywateli przed ogniem i innymi kataklizmami. Zwykle z zawodowymi strażakami uczestniczą oni w gaszeniu pożarów oraz akcjach przeciwpowodziowych we wsi bądź w gminie. Każdego roku odnotowuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu interwencji i wyjazdów do akcji bojowych. W czasach kiedy wieś była drewniano – słomiana, akcji było zdecydowanie więcej, chociaż w 2003 roku wyjeżdżano aż 30 razy.
Przez całe półwiecze XX wieku co roku strażacy uczestniczyli w ratowaniu drewnianego mostu na Wisłoku; pomagali saperom w usuwaniu zatorów lodowych. Do najtrudniejszych akcji z udziałem naszych strażaków zaliczyć trzeba gaszenie największego pożaru lasu w Europie w okolicach Kuźni Raciborskiej na Śląsku w sierpniu 1992 roku. Druhowie z Trzebowniska nieśli też pomoc powodzianom, m.in. w Dąbrówce Pniowskiej zalewanej przez Wisłę w 2004 roku. Wyjeżdżali także do podobnej akcji ratowania ludzi i ich dobytku przed wodami Wisłoki w okolicach Mielca w czerwcu 2006 roku.
Podnoszeniu umiejętności i sprawności strażaków służą różnego rodzaju szkolenia oraz organizowane systematycznie ćwiczenia. W latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych dużą popularnością i zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze, urządzane zwykle w Wólce Podleśnej, Nowej Wsi czy Łące. Kilkakrotnie nasze drużyny zajmowały czołowe miejsca w rywalizacji na szczeblu wojewódzkim. W 1988 roku drużyna dziewcząt uplasowała się na I miejscu na zawodach w Nowej Sarzynie, z pucharami wracano też z zawodów w Sieniawie czy Raniżowie (1985).
Na podstawie publikacji prof. JÓZEFA ŚWIEBODY "Trzebownisko i jego strażacy", opracował red. RYSZARD BEREŚ