Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zarejestrowane w 1993 roku, kontynuuje idee Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, działających w II RP w ramach Akcji Katolickiej. Obecnie, organizacja zrzesza ok. 20 tys. członków skupionych w blisko 1000 oddziałów i kół parafialnych.
Parafialny Oddział KSM w Trzebownisku podjął pracę w czerwcu 1994 roku. W skład pierwszego Zarządu weszli: Piotr Kot – prezes Oddziału, Agata Kozłowska – zastępca prezesa, Irena Pieczonka – skarbnik, Ewa Barczak – sekretarz i Justyna Tomaka. Tak o tej działalności piszą młodzi na swej stronie internetowej:
Podporą był nam nasz wikary - ksiądz Jan Radoń. Z czasem nasze wspólne, zwykle piątkowe spotkania wynikały już nie tyle z ciekawości czegoś nowego, ale z potrzeby serca. Zresztą czasu i możliwości do lepszego poznania się było wiele: wspaniała wycieczka do Tarnowca i Małej, gdzie znajduje się imponująca swą wielkością figura Chrystusa zmartwychwstałego, miłe chwile przy dźwiękach muzyki podczas zabaw, niezapomniane rozmowy przy pieczonej kiełbasie, chlebie i blasku ogniska. Ale oczywiście proces budowania wzajemnego zaufania nie wypływał tylko z zabawy. Podobnie mogliśmy się poznać na modlitwie dzięki odbywającym się Mszom św. dla młodzieży.
Chcąc sprawdzić możliwość polegania na sobie, rozpoczęliśmy szumnie nazwaną "działalność handlową". Zaczęło się od sprzedaży książek, palm, kartek świątecznych - początkowo w bardzo prowizorycznych warunkach. Później, przy pełnej akceptacji i wydatnej pomocy finansowej ze strony ówczesnego księdza Proboszcza, Henryka Piesowicza, zabraliśmy się do urządzania naszej kafejki.(…)
Parafialny oddział KSM zaczął się rozwijać. Ciągle przychodzą nowe osoby, pojawiają się nowe pomysły, zadania. Wciąż na nowo odczytywane jest hasło i nasze zawołanie: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie". Jak? Najprościej - zacząć od tego, co można zrobić dla najbliższego otoczenia, miejscowości i parafii. Dlatego włączamy się w życie parafii poprzez przygotowanie liturgii Mszy św., adoracji, wieczornic. Tradycyjnie już wspólnie z parafianami adorujemy w okresie Bożonarodzeniowym Boże dzieciątko, a w Wielkim Poście - Jezusa przebywającego w ciemnicy (Wielki Czwartek) lub złożonego w grobie (Wielki Piątek).(…) Co roku też przygotowujemy ołtarz na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa oraz w Wielkim poście - drogę krzyżową - w miarę możliwości prowadzoną w terenie.
Nie sposób pominąć też tak ważnego wydarzenia, jakim był obchodzony 3 września 1995 roku jubileusz 50-lecia parafii.(…)
Wspominając o naszej działalności na zewnątrz nie sposób mówić jedynie o aktywności na płaszczyźnie religijnej; wszak świadectwo swej wierności Bogu i Ojczyźnie można także dawać w innych dziedzinach. Dlatego w lipcu 2000 roku zorganizowaliśmy półkolonię dla dzieci z naszej parafii, które podczas wakacji pozostały w domu, starając się zagospodarować im czas poprzez zabawę i inne zajęcia. O tym, że był to dobry pomysł przekonaliśmy się już na początku gdyż zainteresowanie było naprawdę duże. Z tego też względu akcję tę realizowaliśmy także rok później. Z tych wspólnych wakacji: nas i dzieciaków zrodziły się kolejne pomysły i postanowienia. I tak powstał KSM "Baby", czyli działająca od listopada 2001 w każdy piątek od 15.30 do 18.00 świetlica dla dzieci ze szkoły podstawowej. (…)
Nie są to wszystkie możliwości działania na zewnątrz. Pomni mądrości ludowej - w zdrowym ciele zdrowy duch - uczestniczymy w różnych rozgrywkach sportowych. (…) Możemy też mówić o pewnym doświadczeniu, jeśli chodzi o turystykę i rekreację, wspólne wyjazdy i pielgrzymki. Było ich wiele. Kilkakrotnie odwiedziliśmy Wilczą Wolę, Hutę Gogołowską, Zakopane. Warto odnotować pielgrzymkę do Częstochowy (6-7 październik 2000), Gniezna, Poznania i Lichenia (20-22 kwiecień 2001).
Oczywiście, życie naszej grupy to nie tylko atrakcje i rozrywki. Chcąc bowiem dawać coś innym, realizować się "na zewnątrz", trzeba dbać też o wewnętrzne życie grupy. I tutaj niezastąpione są wprost nasze cotygodniowe piątkowe spotkania w kawiarence, podczas których poznajemy się lepiej, dyskutując na różne tematy.(…)
Jako parafialny oddział KSM należymy oczywiście do większej wspólnoty. Wyrazem naszej jedności z całą diecezją jest udział w uroczystych Mszach ¦w. (np: w święto Chrystusa Króla, Niedzielę Palmową), złaziskach, obozach formacyjno-szkoleniowych w Dołżycy i nie tylko. Przygotowywaliśmy kilka audycji radiowych emitowanych na antenie naszego diecezjalnego Radia VIA.
Przez swą działalność staramy się na miarę możliwości realizować podstawowy cel KSM, czyli kształtować dojrzałych chrześcijan i aktywnie uczestniczyć we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego (par. 13 Statutu KSM).
Na podstawie strony internetowej KSM opracował red. RYSZARD BEREŚ