Przez wieki zaborów ale też lata hitlerowskiej okupacji, kościół stanowił ważny czynnik krzewienia patriotyzmu i polskiej świadomości. Nic wiec dziwnego, że i dziś jest on miejscem podniosłych uroczystości narodowych.
Tak było też w trzebowniskiej świątyni w 91 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystość zgromadziła wszystkie pokolenia naszego sołectwa; najmłodsi defilowali ze sztandarami Szkoły Podstawowej i Parafialnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Po niedzielnej mszy (8 listopada) miejsce przed ołtarzem zajęli członkowie Chóru ECHO. To najstarsza grupa artystyczna we wsi. Początki zespołu sięgają połowy lat sześćdziesiątych; jego organizatorem był ówczesny nowy organista Alfred Kozłowski.
Nazwę ECHO przyjęto 10 lat temu. Grupa w składzie średnio 30 osób koncertuje we wsi ale też daleko poza jej granicami Prezentowała się m.in. na Ukrainie, na Litwie, w Austrii, we Włoszech, a także w licznych miastach i kościołach na terenie kraju.
W koncert ECHA wpleciono słowa poety i historyka o dziejach polskiej Niepodległości, w interpretacji pań z Akcji Katolickiej. Na zdjęciu powyżej Agata Kozłowska i Elżbieta Tomasik.
Od 1998 roku, po śmierci Alfreda Kozłowskiego, chór prowadzi emerytowany muzyk Filharmonii Rzeszowskiej Bolesław Antoniak. Jest duszą i "ojcem przewodnim" zespołu.
W repertuarze uroczystego koncertu znalazły się pieśni czasu zaborów, marsze legionowe, znane melodie partyzantów i żołnierzy II wojny.
Przez dzieje walk w obronie Ojczyzny prowadziły nas znakomite interpretatorki słowa pisanego: Małgorzata Cieśla i Henryka Skrabalak.
Zebrani owacją podziękowali artystom z Chóru ECHO. Są to - w pierwszym rzędzie od prawej - Maria Bieniek, Bronisława Bereś, Bernadetta Barańska, Małgorzata Stopyra, Barbara Maziarz, Władysława Szczepanik (za dyrygentem), Anna Musiał, Alina Zapasek, Anna Szwagiel. W drugim rzędzie od prawej: Lidia Daraż, Władysława Pawelec, Maria Tomaka, Aniela Stec, Wanda Kozłowska, Teresa Kosik, Janina Kot, Henryka Tomaka, Teresa Jastrzębska, Danuta Magierska, Maria Oprzańska. Panowie od prawej: Kazimierz Ciasnocha, Franciszek Kot, Stanisław Kot, Józef Kozłowski, Grzegorz Globisz, Stanisław Janik, Kazimierz Rębisz, Adam Solecki, Jan Murias, Bolesław Szczupaj oraz jego wnuk 14 - letni Mateusz Nędza, Kazimierz Porada oraz Jerzy Musiał.
Słowa serdecznych podziękowań padły też ze strony wójta gminy Józefa Fedana a także proboszcza ks. Ryszarda Miśniaka. Wydaje się, iż najlepszą formą uznania dorobku Chóru ECHO byłaby pomoc, również finansowa, w nagraniu pierwszej płyty. Z takim zamiarem zespół nosi się już od dłuższego czasu. Czekają na to mieszkańcy Trzebowniska!
Fotografował: Piotr SZWAGIEL
tekst: red. RYSZARD BEREŚ
Więcej zdjęć zobaczysz w dziale FOTO. Zapraszamy!