To bezspornie niecodzienna sensacja. Wzbudzi poruszenie całej społeczności naszej wsi, ale... dopiero za lat trzydzieści.
Jest 1 lipca 2040 roku. Trzebownisko jest jedną z dzielnic wielkiej aglomeracji rzeszowskiej. Środowisko z trudem przypomina wieś z początku wieku. Obok mostu i Kolegium Gimnazjalnego prosperuje czterogwiazdkowy hotel "MŁYN NAD WISŁOKIEM". Tuż obok dawnego ośrodka zdrowia (który użyczył locum Muzeum Wsi Trzebownisko) wyrosła nowoczesna klinika PROFAMILIA BIS, a także market U BUSZTOWEJ. Na Łoniu rozbudowuje się nowe osiedle CZAR MROWLI. Z racji katastrofy klimatycznej (efekt cieplarniany) na terenie całej aglomeracji obowiązuje zakaz używania tradycyjnych pojazdów spalinowych. Dopuszczony jest ruch jedynie minicarów z silnikami jądrowymi. Znakomitą komunikację z centrum Rzeszowa zapewnia bezpłatna linia gondolowa biegnąca przez centrum dzielnicy. Dwuosobowe wagoniki, gwarantujące bezpieczną i ekologiczną podróż, przywoływane są osobistymi uniwersalnymi komunikatorami, noszonymi w miejscu dawnego zegarka.
Wiadomość o znalezieniu w starej zabytkowej kapliczce tajemniczego pakunku z adnotacją: POSŁANIE DO KOLEJNYCH POKOLEŃ TRZEBOWNISKA - OTWORZYĆ W 2040 ROKU, dzięki komunikatorom błyskawicznie dotarła do wszystkich mieszkańców. Co może zawierać to znalezisko zdeponowane na początku wieku pod opiekę świętych figurek?
Wyznaczony na 1 lipca moment otwarcia pakunku sprzed 30 lat, skupił uwagę młodzieży i dorosłych. Specjalną transmisję medialną zaplanowała regionalna sieć KUMOS 2, będąca własnością rodziny Świątków...
Powyższa relacja jest wytworem wyobraźni red. Ryszarda Beresia - redaktora NT AD 2009. Zapewne część z cytowanych faktów ma rację bytu. Jedno wszak nie ulega wątpliwości. Wspomniany pakunek już stał się "własnością świętych", umieszczony w kwietniu 2009 w kapliczce koło Domu Ludowego. Stało się tak za przyzwoleniem pani Marii Kusaj, na której posesji kapliczka jest posadowiona. Możemy też już dzisiaj zdradzić tajemnicę "przesyłki dla potomnych". Jest tam płytka CD z nagraniem całej zawartości serwisu NASZE TRZEBOWNISKO. W pierwotnym zamiarze adnotacja miała brzmieć: Otworzyć w 2200 roku. Jednakże obawa, czy CD z zapisem elektronicznym wytrzyma taki szmat czasu, zmieniał nasze zamiary. Stąd rok 2040. Z nadzieją, iż nasi następcy dokonają powtórnego zapisu jej treści, na dostępnych wówczas nośnikach, i znów ulokują ów dokument w zakamarkach starej kapliczki.
W dołączonym do płytki POSŁANIU DO NASZYCH NASTĘPCÓW, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska napisał:
Społeczności, które lekkomyślnie wyzbywają się swej tożsamości, tracą prestiż i szacunek innych. Mając to na uwadze, prosimy Was gorąco: godnie kultywujcie dorobek i tradycje swych poprzedników, jak i my pielęgnujemy dokonania naszych ojców i dziadków. Mimo nieuchronnej globalizacji, zachowajcie tożsamość naszej trzebowniskiej Ojczyzny.
Życzymy Wam satysfakcji i dumy z faktu, że tutaj żyjecie i pracujecie. Owocnie i szczęśliwie. Życzymy Wam sukcesów w pomnażaniu osiągnięć swych rodzin oraz budowaniu zasobności całego środowiska. Po to, aby z Waszej pracy oraz z jej owoców, mogły korzystać następne pokolenia.
Taki krzyż, pochodzący z połowy XIX wieku, wieńczy kapliczkę w środku wsi. O jej historii a także o dziejach innych miejsc kultu religijnego, czytaj w opracowaniu TRZEBOWNISKIE KAPLICZKI zamieszczonym w dziale PARAFIA oraz w dziale Z KART HISTORII. W dziale FOTO obejrzeć można interesujący zestaw starych zdjęć i szkiców dotyczących historycznych kapliczek.