Historia administracji kościoła rzymsko - katolickiego na naszym terenie współczesnej gminy Trzebownisko sięga początku XV wieku. W 1406 roku powstała parafia w Łące, kiedy to Jan Feliks Rzeszowski ufundował tej mazurskiej osadzie probostwo i maleńki drewniany kościółek. Istniejący dziś kościół murowany konsekrowano w 1748 roku.
W 1439 roku erygowano parafię w Zaczerniu. Murowany kościół wzniesiono tu w latach 1803-1806, później był on kilkakrotnie rozbudowywany i modernizowany. Przez wieki do tych dwu parafii (Łąka, Zaczernie) a także kościoła w Staromieściu przynależeli wierni z okolicznych osad.
Fakt zmiany biegu Wisłoka (ok. roku 1744) i odcięcia mieszkańców Stobiernej i Wólki od kościoła w Łące, spowodował utworzenie w 1789 roku parafii w Stobiernej, obejmującej ponadto Wólkę oraz przysiółki Grond i Gęsiówka. Pierwszy drewniany kościołek w Stobiernej spłonął w 1890 roku, stojący dziś konsekrowano w 1899 roku. Wśród zgromadzonych tu cennych eksponatów jest m.in. figurka Madonny z Dzieciątkiem, pochodząca z pracowni Wita Stwosza.
Kolejne zmiany w administracji kościelnej przyniósł dopiero rok 1945 i utworzenie parafii w Trzebownisku. Na następnych 45 lat kościół trzebowniski stał się również macierzystą parafią mieszkańców Nowej Wsi staromiejskiej. Dalsze znaczące daty w kalendarium historii kościoła rzymsko - katolickiego na terenie gminy Trzebownisko to: rok 1966 - erygowanie parafii w Jasionce, rok 1978 - utworzenie Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu, rok 1983 - erygowanie samodzielnej parafii w Wólce, 1988 rok - powołanie parafii w Nowej Wsi, rok 1992 - powstanie parafii w Terliczce, 18 sierpnia 2001 roku - erygowanie parafii w Łukawcu Dolnym.
Minęło, więc 25 lat od ukazania się dekretu ordynariusza przemyskiego o erygowaniu Parafii pw. Dobrego Pasterza w Nowej Wsi. W 1988 roku był to najmniejsza parafia na terenie dekanatu w Głogowie Młp.. Od początku, jej administratorem jest ks. Kazimierz Żak. Minione ćwierć wieku udowodniły iż, nowowiejska wspólnota choć liczebnie niewielka, to wyraźnie promieniuje na okolicę intensywnością życia duchowego wiernych oraz mnogością licznych inicjatyw, nie tylko o charakterze religijnym, aktywizujących życie całego środowiska. Ich inicjatorem jest sam proboszcz jak i poszczególne organizacje przykościelne. Przykładem takich działań jest m.in. pomoc dla najsłabszych i akcje charytatywne oraz coroczne "Wakacje z Bogiem".
Na obchody jubileuszowe zorganizowane w niedzielę, 16 czerwca, zjechali liczni goście z diecezji. Uroczystość zainaugurowała msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Ze świata zjechali rodowici nowowosianie, m.in. ks. Kazimierz Bojda, od 38 lat prowadzący pracę misyjną w Australii i na Tasmanii, a także s. Maria Tarała z misji w Burkina Faso w Afryce. Poniżej na wspólnym zdjęciu wraz z proboszczem oraz młodymi księżmi pochodzącymi z Nowej Wsi: Przemysławem Krzysztoniem i Pawłem Karczmarczykiem, wyświeconym w maju br.
Gośćmi nowowsian byli równie zaprzyjaźnieni parafianie z beskidzkiej Ptaszkowej. Tamtejsze koło KGW od kilku lat owocnie współpracuje z gospodyniami z Nowej Wsi. Na czele 50 - osobowej delegacji z Nowosądecczyzny stali: ks. proboszcz Józef Kmak, sołtys Marian Kruczek, przewodnicząca KGW Maria Karolska oraz szefowa Stowarzyszenia Turystyczna Wieś RETRO Lucyna Kmak. Ptaszkowianie oprócz serdecznych gratulacji i życzeń przywieźli widowisko obrzędowe gorąco oklaskiwane przez mieszkańców wsi, licznie zebranych na placu szkoły.
W wielogodzinnym koncercie jubileuszowym, zaprezentowali się ponadto uczniowie z Zespołu Szkół oraz kapela z Łąki. Były m.in. popisy młodych gimnastyków a także różne gry i zabawy dla najmłodszych.
Sporym zainteresowaniem uczestników uroczystości cieszyła się wydana staraniem gminy Trzebownisko książka monograficzna "Nowa Wieś", zwierając m.in. cześć z bogatą dokumentacją tekstowo - fotograficzną obrazującą działalność tutejszej parafii. Jeden z rozdziałów wydawnictwa nosi nazwę: Boski dar 25 - lecia - Parafia scaliła wieś.
Obszerny fotoreportaż z jubileuszowych uroczystości w Nowej Wsi publikujemy w dziale FOTO. Galerię kilkudziesięciu zdjęć zatytułowaliśmy "Święto naszych sąsiadów".
Tekst i zdjęcia: Ryszard Bereś