Pytania w rodzaju: ile książek przeczytałeś w tym roku, kiedy ostatni raz odwiedziłeś teatr, jak wygląda sala rzeszowskiej Filharmonii, wielu zapewne wprowadzają w zakłopotanie. Dzisiejszej kulturze masowej coraz dalej do klasycznych form twórczości artystyczno - kulturalnej. Wypiera je elektroniczna produkcja medialna oferowana przez komputer i Internet. Nierzadko pośledniej jakości.
Mimo wszystko, wbrew powszechnych nurtom XXI wieku, w niektórych środowiskach napotkać można inicjatywy popularyzujące autentyczną, drukowaną tradycyjnie książkę, ambitny film, oryginalną sztukę plastyczną, współczesną rzebę. Na wsi, przedsięwzięcia te wspierane są w pierwszej kolejności przez placówki szkolno - edukacyjne. Do szkół promujących kulturę przez duże K wpisuje się w ostatnich latach również Publiczne Gimnazjum w Trzebownisku na czele z jego dyrektorką Krystyną Grelą.
Przed dwoma laty, gimnazjalni nauczyciele z Trzebowniska udanie skopiowali ogólnopolski pomysł i zaprosili uczniów i ich rodziców na "Noc z kulturą". Kontynuacją tego pomysłu był niedawny wieczór ze sztuką plastyczną. W jednej z sal lekcyjnych zamienionej na salę wystawową urządzono super interesujący wernisaż z prawdziwą aukcją wystawionych prac.
Zgromadzono tu współczesne prace malarskie, rzebę i wyroby sztuki lalkarskiej. Ich autorami są uczniowie oraz absolwenci Gimnazjum; większość kontynuuje swe zainteresowania artystyczno - twórcze w specjalistycznych szkołach i uczelniach. Obok prac młodych twórców wystawił swe cudeńka z drewna i metalu znany w gminie ludowy rzebiarz amator Jan Kogutek z Trzebowniska.
Ponadto, zebrani mogli podziwiać oraz oceniać prace: uczennicy klasy IIIB Sylwii Węgrzyn (ulubiona technika: malowanie olejem na płótnie), Sabiny Salomon (obrazy na drewnie), Agaty Matyldy, Justyny Świetlik (linoryty), Małgorzaty Świetlik, Klaudii Kordas (preferuje grafikę) czy Justyny Kogutek (Kalandyk) , której hobby to szycie szmacianych maskotek. Obecne na imprezie młode artystki opowiadały o swych twórczych pasjach oraz technikach tworzenia.
Szczególne zainteresowanie wzbudzały artystyczne dziełka Jana Kogutka. Obok świątków, w tym rzeby Chrystusa Frasobliwego, wykonanej z czarnego dębu, artysta ustawił drewniane rzeby przypominające przeszłość: wóz z parą koni do wywozu piasku, galar z galarnikiem. Tuż obok metaloplastyka, w tym postaci naszych mistrzów nart.
Miłym akcentem imprezy były kuluarowe rozmowy z miłośniczkami pędzla i ołówka. Dyrektor Krystyna Grela obdarowała wystawiające malarki - swe niedawne uczennice cennymi albumami. Niemałą atrakcją była też urządzona mała aukcja prac podarowanych przez autorów; licytowane ceny rosły od 5 - 10 złotych do złotych 40 - 50.
Na kanale TRZEBOWNISKO I OKOLICE obejrzeć można interesujący teledysk z wernisażu w naszym Gimnazjum. Poniżej link do tej publikacji. Aby w przyszłości łatwo znaleć nowy kanał o gminie Trzebownisko warto go zasubskrybować. Trzeba dodatkowo oznaczyć hasło SUBSKRYBUJ widniejące pod danym klipem.
KLIKNIJ - wernisaż w Gimnazjum
KLIKNIJ - kanał TRZEBOWNISKO I OKOLICE
Tekst: Ryszard Bereś
Zdjęcia: Wasyl Bodżukjan