1 listopada - to jedyny tak nostalgiczny dzień, a potem tak jasna noc w roku. Nad całą gminą jaśnieje mocna łuna, niczym zorza polarna. Mrok wieczoru rozjaśnia blask tysięcy zniczy i świec palących się na grobach ludzi nam bliskich i całkiem nieznanych. Tak każe polska tradycja. Wspominamy osoby najbliższe naszemu serca, których los przeniósł już "na drugą stronę". Przystajemy też przy grobie już opuszczonym i jakby zapomnianym. Tego dnia tam też powinien migotać ognik świecy.
Pamięć o przodkach to ważny element polskiej tradycji i mentalności. Jej najbardziej mocnym przejawem są właśnie obchody Wszystkich Świętych - obecność Polaków przy grobach Zmarłych. Również tegoroczne uroczystości 1 Listopada zgromadziły na naszych cmentarzach tysiące mieszkańców. Przy wejściach młodzież z "Caritas" oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży kwestowała na rzecz najbardziej potrzebujących. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, groby swych krewnych i przyjaciół odwiedzaliśmy zarówno w niedzielę jak też w sobotę i w poniedziałek.
Nasza pamięć o przodkach i ich dokonaniach wyraża się zbiorową troską o stan wiejskich cmentarzy ale też faktem wzniesienia pomników i miejsc pamięci na cześć tych, którzy nie mają swych grobów, bo zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych, zgładzeni przez okupanta w więzieniach, bo nigdy nie wrócili do rodzinnego domu z wojennej tułaczki. Również tam poniesiono chryzantemy, także tam zapłonęły znicze.
Dołączone fotografie wykonano na najstarszych nekropoliach na terenie naszej gminy - w Łące, Zaczerniu i w Stobiernej. Obok publikujemy zdjęcia dokumentujące uroczystości religijne celebrowane na cmentarzu parafialnym w Trzebownisku, którym przewodniczył proboszcz ks. Ryszard Miśniak. Interesujący film z obchodów Święta Zmarłych w naszej gminie obejrzeć można na kanale "Gmina Trzebownisko" w sieci You Tube.
Materiał przygotował: Ryszard Bereś