Serwis internetowy NASZE TRZEBOWNISKO ma Czytelników także w dalekiej Ameryce. Ostatnio, otrzymaliśmy maila od KENNETH WISZ z miejscowości Lackawanna koło Buffalo. Pan Kenneth ma 55 lat, jest Amerykaninem o polskich korzeniach sięgających właśnie Trzebowniska. Za pośrednictwem Serwisu NT mógł poznać Ojczyznę swych dziadków. Teraz my, za jego pośrednictwem, mamy okazję dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów o losach trzebowniskiej emigracji. Poniżej fragmenty tej fascynującej korespondencji oraz udostępnione nam zdjęcia (część foto pochodzi z Wikipedii).
Dodajemy, iż miasteczko Lackawanna (wcześniej Zachodnia Seneca) liczy blisko 20 tys. mieszkańców. Leży w stanie New York w hrabstwie Erie, na południe od Buffalo.
Dokumenty emigracyjne Ellis Island wskazują, iż wielu Polaków przybywających na przełomie XIX i XX wieku z okolic Rzeszowa, w tym zwłaszcza Trzebowniska, osiedlało się w Zachodniej Senece (późniejsza Lackawanna). Sporo nazwisk jakie znalazłem na stronach Serwisu NASZE TRZEBOWNISKO jest mi dobrze znanych. To byli nasi sąsiedzi w Ameryce. Tutaj pozakładali rodziny, tutaj urodziły się ich dzieci. Tutaj, w Lackawannie, na cmentarzu Holy Cross są pochowani.
Emigranci zarabiali pieniądze i wysyłali je spowrotem do domu, żeby kolejny członek rodziny mógł dotrzeć do USA. Do I wojny, część osób podróżowała do domu w Polsce nawet kilkanaście razy. W gruncie rzeczy, miasteczko Lackawanna było niegdyś taką polską wioską przeniesioną do USA. Rodzina Dodolaków miała sklep spożywczy. Beresiowie mieli mleczarnię. Tomakowie należeli do bogatszych: posiadali skład drzewny, węglowy, domek lodowy, tawernę, halę do nauki tańca. Tomaka był pierwszym burmistrzem polskiego pochodzenia wybranym w Lackawannie. Warto dodać, że jedna trzecia populacji Buffalo i regionu zachodniego Nowego Jorku miała wśród przodków Polaka przybyłego do Ameryki po 1870 roku.
A teraz o moich polskich przodkach. Dziadkowie przybyli do Ameryki na początku XX wieku. Dziadek Jakub Wisz (1880 - 1955) dotarł z Trzebowniska za Ocean 17 stycznia 1901. Był synem Henryka Wisza i Marii z domu Bereś. Najpierw trafił do DuBois w Pensylwanii, a następnie osiedlił się w Lackawannie. Pracował przy remoncie lokomotyw. Ożenił się z Marianną Sokolowską z Podola. Mieli synów Tadeusza i Edmunda. Wujek Edmund jako żołnierz armii amerykańskiej brał udział w inwazji na Normandię w 1944. Jakub Wisz ściągnął do Ameryki swych braci: Franciszka (przybył 20 grudnia 1901) i Piotra (10 września 1902). Wraz z Wiszami wyemigrowali z Trzebowniska ich kuzyni Beresiowie - Antoni i Jan.
Drugi dziadek, Szymon Kamiński dotarł za Ocean z Łukawca w 1907 roku. Babcia Stefania Dylo przyjechała w 1913 z Czarnej Sędziszowskiej.
Kenneth Wisz
Lackawanna
Od Redakcji NT
Jesteśmy gotowi pośredniczyć w nawiązaniu bezpośredniego kontaktu mailowego z Panem Kennethem Wisz z Lackawanny.